Prep Football schedule, last week’s results

Spread the love
Football for online

PREP FOOTBALL

This weekend’s schedule

Thursday’s games

CLASS A

Frenchtown at Butte Central

CLASS C EIGHT-MAN

MonDak at Plentywood

Circle at Scobey-Opheim

Friday’s games

CLASS AA

Missoula Hellgate at Billings SKYCHURPview

CLASS A

Whitefish at Polson

Miles City at Laurel

Lewistown (Fergus) at Glendive-Terry

Hardin at Sidney

Browning at Libby

Havre at Billings Central

Stevensville at Dillon

Hamilton at Corvallis

Ronan at Columbia Falls

CLASS B

Missoula Loyola at Fairfield-Augusta

Cut Bank at Bigfork

Conrad at Glasgow-Hinsdale-Nashua

Eureka at Townsend

Manhattan-Manhattan Christian at Florence-Carlton

Jefferson at Whitehall-Harrison

Big Timber at Colstrip

Malta-Whitewater-Saco at Roundup-Melstone

Columbus at Red Lodge-Roberts

Baker-Plevna at Wolf Point-Frazer

Three Forks-Willow Creek at Deer Lodge

Poplar at Harlem-Turner

CLASS C EIGHT-MAN

Fort Benton at Cascade

Choteau at Belt

Hays-Lodgepole at Simms

Shelby at Chinook

St. Ignatius at Flint Creek

Fairview at Culbertson

Charlo at Arlee

West Yellowstone at Absarokee

Park City at Ennis

Victor at Seeley-Swan

Twin Bridges at Sheridan

Troy at Plains

Broadus at Ekalaka

Thompson Falls at Clark Fork

CLASS C SIX-MAN

Jordan at Richey-Lambert                                           

Ten Sleep, Wyo. at Bridger                                          

Broadview-Lavina at Custer-Hysham                                      

Tri-Cities at Shields Valley                                            

Centerville at Harlowton-Ryegate                                            

Sunburst at Valier                                           

Gardiner at Noxon                                          

Valley Christian at Hot Springs

Saturday’s games

CLASS C EIGHT-MAN

Rocky Boy at Great Falls Central, 7 p.m., Memorial Stadium

Joliet at Lone Peak

CLASS C SIX-MAN

Bainville at Froid-Medicine Lake                               

Savage at Wibaux                                            

Reed Point-Rapelje at Fromberg                               

Roy-Winifred at Grass Range-Winnett                                   

Big Sandy at North Star                                 

DGS at Geraldine-Highwood

Last weekend’s results

Saturday’s Scores

Chinook 30, Park City 24

Clark Fork 56, Victor 12

Denton-Geyser-Stanford 44, Roy-Winifred 18

Geraldine/Highwood 66, Centerville 27

Glasgow 36, Shepherd 0

Harlowton 26, Hobson-Moore-Judith Gap 6

Joliet 46, Shelby 26

Power-Dutton-Brady 35, North Star 7

Richey-Lambert 54, Bainville 20

Simms 42, Lone Peak 13

Twin Bridges 58, Great Falls Central 6

Friday’s Scores

Arlee 70, Troy 16

Belt 46, Absarokee 8

Big Sandy 47, Valier 6

Bigfork 57, Townsend 20

Charlo 24, Darby 6

Circle 38, Forsyth 12

Columbia Falls 48, Polson 28

Conrad 46, Deer Lodge 8

Corvallis 19, Stevensville 7

Dillon 20, Frenchtown 13

Eureka 14, Bonners Ferry, Idaho 0

Florence 42, Cut Bank 0

Fort Benton 48, Ennis 0

Hamilton def. Butte Central, forfeit

Libby 21, Whitefish 10

Mon-Dak 28, Scobey 22

Red Lodge 44, Big Timber 7

Rocky Boy at Hays-Lodgepole, ppd.

Ronan 42, Browning 0

Salmon, Idaho 36, Anaconda 7

Shields Valley 58, Reed Point-Rapelje 0

Thompson Falls 38, St. Ignatius 32

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.